Kondolencje

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Mariana Pokropka taty Pani profesor Agnieszki Pokropek- Świderskiej, dziadka Janka i Basi.

Prof. dr hab. Marian Pokropek był wybitnym specjalistą od kultury materialnej i sztuki ludowej. Wiele lat jako etnograf, dokumentalista, muzealnik, pracownik Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW przyczyniał się do rozwoju polskiej etnografii. Był autorytetem naukowym w zakresie ludowej kultury materialnej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu ponad 65 lat działalności naukowej przygotował kilkaset publikacji poświęconych budownictwu drewnianemu, wiejskiemu rzemiosłu oraz twórczości ludowej. W 1978 roku wydał „Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce”. Był jurorem konkursów sztuki ludowej, autorem niezliczonych wystaw, niestrudzonym kolekcjonerem, twórcą i gospodarzem-kustoszem Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej wielokrotnie odznaczony: „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga (1993). Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2022). W ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt dwukrotnie odwiedzić i wysłuchać wykładu profesora w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia, żalu i słowa otuchy oraz wsparcia w trudnych chwilach. Msza św. pogrzebowa śp. Mariana Pokropka odbędzie się w środę, 18 stycznia, o godz. 12.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach.