Montaż i Storyboard: Warsztaty Filmowe

„If it’s a good movie, the sound could go off and the audience would still have a perfectly clear idea of what was going on.” A. Hitchcock

Dla wielu reżyserów, np.dla Hitchcocka, projekt jest w pewnym sensie ukończony, jeszcze zanim rozpoczną się zdjęcia. Przy pomocy programu Magma for Drawing analizowaliśmy ujęcia i studiowaliśmy sztukę storyboardu – stosowaną w filmach, animacji, teledyskach czy reklamie. Poznaliśmy podstawowe typy ujęć i terminologię gramatyki filmowej- język wizualny i semiotykę filmową. W końcu każde ujęcie ma inny ładunek emocjonalny.

Tuż przed Wielkanocą odbyły się warsztaty filmowe📽️ na których przekonaliśmy się, że montaż filmu bywa nieprzewidywalny 🙂 Walter Murch, montażysta, laureat nagrody Akademii, sugeruje że cięcie✂️ jest odpowiednikiem mrugnięcia😉. Mrugamy, gdy spojrzymy na coś nowego albo gdy się zdenerwujemy. Podobnie montażysta wykonuje cięcie, gdy nasza uwaga kieruje się na inny obiekt lub gdy musimy wyrazić zdenerwowanie.* W końcu nie liczą się oczy tylko spojrzenie, nie usta lecz uśmiech … 😉 Świetnie było przenieść się razem w świat filmu i kreatywnie podejść do opowiadania historii gdzie odtworzyliśmy ikoniczne sceny kina…w plenerze jak i w salach naszej szkoły.

*Sztuka Rezyserii Filmowej, T. Kingdom

Nina Mierowska, MA Film &Literature, Uni Essex

Magma to platforma współpracy artystycznej. Poznaj innych artystów, rysuj razem, dziel się pomysłami, zarządzaj zespołami i twórz społeczności. @magma_studio

Więcej o montażu i o jego roli w filmie znajdziecie na https://www.studiobinder.com/ i w książce “Sztuka reżyserii filmowej” T. Kingdoma, wydawnictwo Marzec.