Akcja Żonkile – 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Nasza szkoła przystąpiła do Akcja Żonkile | 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Celem akcji jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.
Tegoroczna edycja upamiętniająca 80 rocznicę powstania, ma wymiar wyjątkowy Mottem przewodnim obchodów są” Losy ludności cywilnej”, a honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Na jej motywach została stworzona poruszającą animacja dla uczniów i uczennic, obejrzycie ją na kanale YouTube Muzeum Polin 19 kwietnia o godzinie 8.00

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. Dokładnie tak, jak radził Marian Turski 27 stycznia 2020 roku:


„bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, «jakieś Auschwitz» nagle spadnie z nieba”.

Marian Turski

W ramach akcji młodzież w Liceum weźmie udział w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Muzeum Polin.

Dlaczego „Żonkile”? 🌼
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile #NieBądźObojętny #POLINMuseum