Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

W ramach zajęć z animacji uczestniczyliśmy w inauguracji ekspozycji stałej w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Data otwarcia Centrum została sparowana z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier, gdzie oprócz stałej wystawy odwiedziliśmy niesamowitą ekspozycję i przekrój prac Grzegorza Rosińskiego. 

Grzegorz Rosiński jest najbardziej znanym polskim twórcą komiksów na świecie takich jak „Thorgal”, scenariusza belgijskich scenarzystów Jean Van Hamme i Yves Sente, który to opowiada o losach tytułowego bohatera, Dziecka Gwiazd, które wychowali Wikingowie. Do kultowych dzieł artysty należą też cykle fantasy „Yans” (scenariusz André-Paul Duchâteau) i „Skarga Utraconych Ziem” (scenariusz Jean Dufaux). Rozgłos i uznanie zarówno krytyków jak i czytelników przyniosły mu komiks fantasy „Szninkiel” (scenariusz Jean Van Hamme), powieść intertekstualna pełna odniesień biblijnych i popkulturowych, komiksy malarskie: „Western” (scenariusz Van Hamme) i duologia „Zemsta hrabiego Skarbka” (scenariusz Sente), oraz ciekawie trawestująca „Hrabiego Monte Christo” Aleksandra Dumasa. 

Na kolejnych zdjęciach rysunki, szkice, akwarele i olejne obrazy Rosińskiego jak i filmiki z Centrum Komiksu. Jeżeli jesteście fanami Wiedźmina, czy Diuny a nie znacie Rosińskiego i jego twórczości ta wystawa jest obowiązkowa! 

Oprócz wystawy tymczasowej zwiedziliśmy część stałą Centrum Komiksu, gdzie przenieśliśmy się do świata gier z lat 90-tych, jak i odwiedziliśmy strefę Gamelabu. W strefie Gamelab można było zagrać w gry komputerowe studia CD Project Red (sponsora wystawy), i zobaczyć, jak wygląda świat tworzenia gier komputerowych jak i ludzi w nim pracujących. 

Uwaga! W Centrum komiksu znajdują się dwie oryginalne prace Kim Jung Ji 김정기 (na ostatnim piętrze centrum). Kim Jung Ji światowy wybitny artysta który odwiedził zeszłoroczny festiwal komiksu w Łodzi, zmarł w miesiąc po festiwalu zostawiając po sobie dorobek artystyczny i dwie wyjątkowe prace które udało nam się zobaczyć. Najbardziej godną uwagi cechą twórczą Kima jest pamięć, którą rozwijał przez wiele lat. Jego zdolność do niemal idealnego odtwarzania niezwykle skomplikowanych scen z pamięci, bez pomocy odniesień, przesunęła granice tego, co wielu artystów uważało za możliwe. Jeden z jego długich i skomplikowanych fryzów przyniósł mu rekord najdłuższego rysunku wykonanego przez jedną osobę w Księdze Rekordów Guinnessa.  Zachęcam do wejścia na oficjalną stronę twórcy którą prowadzi jego rodzina: https://www.kimjunggius.com/pages/about-artist gdzie możecie obejrzeć nagrania Kim Jung Gi jak rysuje.

Z Centrum Komiksu wybraliśmy się już bezpośrednio do głównej atrakcji festiwalu w Atlas Arena i Sport Arena w Łodzi. Tam wybraliśmy się na prelekcję Weroniki Kulis i Marty Czech z krakowskiego studia Storyboat pod tytułem: „Chcę zostać animatorem 3D, i co dalej?”. Animatorki podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z branżą polskiej animacji 3D i poprowadziły ciekawy panel dyskusyjny ze słuchaczami. Znaleźliśmy też czas na ogromną strefę targową i niesamowitą strefę gier 😉 

Czeka nas jeszcze wiele atrakcji animacyjnych, festiwali WeArePlaygrounds i konkursów. Informacje o atrakcjach, eventach, konkursach, naszych zajęciach jak i materiały,książki do animacji znajdziecie na naszej grupie na Discordzie (zapisy na email:  proszę o przesłanie nazwy użytkownika na adres mailowy żeby można  było Was dodać do grupy:  n.mierowska@plo60.onmicrosoft.com ).