XVII edycja warsztatów archeologicznych „Żelazne korzenie” projekt Żelazny Most

Za nami XVII edycja warsztatów archeologicznych „Żelazne korzenie”, organizowanych przez Powiat Starachowicki we współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w którym braliśmy udział w ramach międzywojewódzkiego partnerskiego projektu Żelazny Most. Przedsięwzięcie Żelazny Most, jest innowacją edukacyjną realizowaną wraz z Liceum Ogólnokształcym w Staszowie. Ma znamiona eksperymentu ukazuje inny wymiar nauk historycznych np. archeologii oraz w sposób przystępny uzmysławia, jak żyli ludzie w starożytności.

Opiekę merytoryczną nad naszymi działaniami objęło Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego , a patronat honorowy władze samorządowe: Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna oraz Starosta powiatu grodziskiego, medialny – Radio Bogoria


Zobaczcie co działo się przez te dwa dni. Była budowa pieca, wytop żelaza, pokaz ogniowy oraz ogromna ilość wiedzy praktycznej z historii, archeologii, chemii czy kowalstwa. Jednak najważniejsze jest jednak to, że mogliśmy poczuć panującą na festiwalu fantastyczna atmosferę życia obozowego, pracując i nocując na piecowisku wraz z grupami rekonstrukcyjnymi, za co chcemy podziękować. Przyjęliście nas bardzo serdecznie na piecowisku, za co DZIĘKUJEMY. Przy okazji chcemy raz jeszcze wyrazić wdzięczność pracownikom Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, dr Andrzejowi Przychodniemu, oraz wszystkim organizacją które wspierają nasze przedsięwzięcie. Polecamy obejrzeć film z rozbicia pieca oraz zdjęcia.

#zelaznekorzenie #, #projekt #innowacja #antyk