Do jakich gier Was zapraszamy?
Kolejka
Gra, która przenosi nas w lata 80-te XX wieku. Zadaniem gracza jest „zrobienie zakupów” wg przyporządkowanej listy. Zadanie nie jest łatwe, bowiem gra w swoim założeniu ma odzwierciedlać realia robienia zakupów w Polsce przed ’89 rokiem. Gracz wysyła swoją rodzinę (pięć pionków) do poszczególnych sklepów, gdzie ustawiają się w kolejce. Wykonanie zakupów utrudnia fakt, że gracz nigdy nie wie czy w danym sklepie znajduje się poszukiwany przez niego towar. Gra obfituje w interakcje między pionkami. Zdarzają się „przepychanki”, niektóre „osoby” są uprzywilejowane np. matka z dzieckiem na ręku (oznacza pierwszeństwo w sprawunkach). W sklepach znajdziemy m. in. ocet, radiomagnetofon, syfon, wodę kolońską – Przemysławka, czy buty Relaksy – rzeczy charakterystyczne dla okresu PRL-u. Gra z pewnością przypadnie do gustu ludziom, pamiętającym lata 80-te oraz młodzieży.
Reglamentacja
Cofacie się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Waszym zadaniem jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu, co musicie kupić. Potrzebne kupony reglamentacyjne mają za to inni. Szybko orientujecie się, że sukces zależy od sprawnego wymieniania się kartkami z graczami stojącymi w kolejce. Musicie się jednak śpieszyć, bo sklepowa zaraz dopije herbatę i zacznie sprzedawać.
„111″ i „303″
Gry „111″ i „303″ pozwalają w niebanalny i atrakcyjny sposób przyswajać wiedzę z zakresu chwalebnych dokonań polskiego lotnictwa.
„111″ jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch osób. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
„303″ jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymać.
i wiele innych
Organizatorem Podkowiańskiego Festiwalu Historycznych Gier Planszowych jest Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60. Inicjatorem Festiwalu był Pan Maciej Foks. Twórcami i pomysłodawcami imprezy są wicedyrektor Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 Paweł Włoczewski oraz Pan Maciej. Dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy.
Używanie znaków graficznych festiwalu, zarezerwowane jest dla Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 i stanowi jego własność.
Regulamin Festiwalu
- Celem Podkowiańskiego Festiwalu Historycznych Gier Planszowych jest popularyzacja historii wśród mieszkańców Podkowy Leśnej i okolic, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski.
- Organizatorem Festiwalu jest Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 w Podkowie Leśnej.
- Festiwal odbywa się w Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym ul. Wiewiórek 2/4
- Wstęp na imprezę jest wolny, uczestnicy zobowiązani są do zapoznania z regulaminem i jego przestrzegania
- Na terenie imprezy nie wolno przebywać pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
- Na terenie imprezy obowiązuje zakaz palenia tytoniu.
- Dzieci powinny przebywać na terenie imprezy pod stałą opieką rodziców lub opiekunów.
- Uczestnicy IX edycji festiwali otrzymją pamiątkową „Kartkę festiwalową” edycji Podkowiańskiego Festiwalu Historycznych Gier Plaszszowych.
- Do dyspozycji graczy są wszystkie eksponowane gry planszowe.
- Zwycięzca partii danej gry otrzymuje kartkę, na której wpisuje skrót imienia i nazwisko.
- W określonych przez obsługę Festiwalu odstępach czasowych spośród wrzuconych kartek losowane są upominki.
- Festiwalowi towarzyszy wystawa tematyczna, której odwiedzenie rekomendujemy.
- Ostateczna interpretacja regulaminu Festiwalu oraz kwestie sporne dotyczące reguł gier turniejowych należy do obsługi turnieju.
- Decyzja obsługi turnieju jest ostateczna i zawodnikom nie przysługuje prawo do odwołania.
Historia bez zakuwania dat? Historia przez zabawę, a jednocześnie refleksję? Tak działamy i taki cel przyświeca Podkowiańskiemu Festiwalowi Historycznych Gier Planszowych i udowodniamy, że się tak da
„…Super atmosfera […]”, tak opisał wydarzenie jeden z uczestników. My dodajemy- ogromnie nas to cieszy, ponieważ, do rozgrywek stawią się licznie reprezentacje z podkowiańskich szkół. Ci którzy do nas zawitają mają możliwość rozegrać partie gier planszowych, zwiedzić tematyczną wystawę
tekst: Paweł Włoczewski