Podkowiański Festiwal Historycznych Gier Planszowych

15 września 2023 r. w godz. 10:00-14:00 w Podkowiańskim Liceum przy ul. Wiewiórek 2/4 odbędzie się „Podkowiański Festiwal Historycznych Gier Planszowych”. Zabawę organizujemy dla mieszkańców Podkowy Leśnej i okolic. Zobaczcie fotorelację z roku 2016 i 2017 i 2018 oraz 2019 i 2022  Zachęcamy do obejrzenia spotkania live na którym opowiadamy o założeniach Festiwalu.

Do jakich gier Was zapraszamy? 

Kolejka

Gra, która przenosi nas w lata 80-te XX wieku. Zadaniem gracza jest „zrobienie zakupów” wg przyporządkowanej listy. Zadanie nie jest łatwe, bowiem gra w swoim założeniu ma odzwierciedlać realia robienia zakupów w Polsce przed ’89 rokiem. Gracz wysyła swoją rodzinę (pięć pionków) do poszczególnych sklepów, gdzie ustawiają się w kolejce. Wykonanie zakupów utrudnia fakt, że gracz nigdy nie wie czy w danym sklepie znajduje się poszukiwany przez niego towar. Gra obfituje w interakcje między pionkami. Zdarzają się „przepychanki”, niektóre „osoby” są uprzywilejowane np. matka z dzieckiem na ręku (oznacza pierwszeństwo w sprawunkach). W sklepach znajdziemy m. in. ocet, radiomagnetofon, syfon, wodę kolońską – Przemysławka, czy buty Relaksy – rzeczy charakterystyczne dla okresu PRL-u. Gra z pewnością przypadnie do gustu ludziom, pamiętającym lata 80-te oraz młodzieży.

Reglamentacja

Cofacie się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Waszym zadaniem jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu, co musicie kupić. Potrzebne kupony reglamentacyjne mają za to inni. Szybko orientujecie się, że sukces zależy od sprawnego wymieniania się kartkami z graczami stojącymi w kolejce. Musicie się jednak śpieszyć, bo sklepowa zaraz dopije herbatę i zacznie sprzedawać.

„111″ i „303″

Gry „111″ i „303″ pozwalają w niebanalny i atrakcyjny sposób przyswajać wiedzę z zakresu chwalebnych dokonań polskiego lotnictwa.
„111″ jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch osób. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
„303″ jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymać.

i wiele innych

Organizatorem i twórcą Podkowiańskiego Festiwalu Historycznych Gier Planszowych  jest Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 w Podkowie Leśnej. Używanie znaków graficznych festiwalu, zarezerwowane jest dla Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 i stanowi jego własność.

Regulamin Festiwalu

  1. Celem Podkowiańskiego Festiwalu Historycznych Gier Planszowych jest popularyzacja historii wśród mieszkańców Podkowy Leśnej i okolic, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski.
  2. Organizatorem Festiwalu jest Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 w Podkowie Leśnej.
  3. Festiwal odbywa się 15 września 2023 r. Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym ul. Wiewiórek 2/4
  4. Wstęp na imprezę jest wolny.
  5. Na terenie imprezy nie wolno przebywać pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
  6. Na terenie imprezy obowiązuje zakaz palenia tytoniu.
  7. Dzieci powinny przebywać na terenie imprezy pod stałą opieką rodziców lub opiekunów.
  8. Do wzięcia udziału w Festiwalu upoważniają kupony znajdujące się na „kartce festiwalowej”.
  9. „Kartka festiwalowa” jest wydawana bezpłatnie przez obsługę imprezy podczas festiwalu.
  10. „Kartka festiwalowa” jest ważna dla jednej osoby, wyłącznie po podstemplowaniu.
  11. „Kartkę festiwalową” stempluje kierownik po wyrażeniu przez uczestnika zgody na wykorzystanie
    wizerunku do celów promocyjnych imprezy (chodzi o fotografie wykonywane podczas imprezy).
  12. Prawo do otrzymania kolejnej „kartki festiwalowej” przysługuje po wyczerpaniu poprzedniej i okazaniu obsłudze pustego odcinka.
  13. Do dyspozycji graczy są następujące gry: „Kolejka”;, „Reglamentacja”, „303”, „111”, „ZnajZnak”, „ZnajZnak-Monte Cassino”, „Pamięć” oraz „Polak Mały”.
  14. Uczestnicy oczekujący na rozgrywkę w daną grę ustawiają się w kolejce.
  15. Umożliwiając dostęp do gry obsługa odcina odpowiedni kupon z „kartki festiwalowej”.
  16. Dostęp do gry „Polak Mały” nie jest limitowany „kartką festiwalową”.
  17. Zwycięzca partii danej gry otrzymuje kartkę, na której wpisuje skrót imienia i nazwisko.
  18. W określonych przez obsługę Festiwalu odstępach czasowych spośród wrzuconych kartek losowane są upominki.
  19. Festiwalowi towarzyszy wystawa tematyczna, której odwiedzenie rekomendujemy.
  20. Ostateczna interpretacja regulaminu Festiwalu oraz kwestie sporne dotyczące reguł gier turniejowych należy do obsługi turnieju.
  21. Decyzja obsługi turnieju jest ostateczna i zawodnikom nie przysługuje prawo do odwołania.

O co chodzi?

Historia bez zakuwania dat? Historia przez zabawę, a jednocześnie refleksję? Tak działamy i taki cel przyświeca Podkowiańskiemu Festiwalowi Historycznych Gier Planszowych i udowodniamy, że się tak da

„…Super atmosfera i jakie „wypasione” nagrody”, tak opisał wydarzenie jeden z uczestników. My dodajemy- ogromnie nas to cieszy, ponieważ, do rozgrywek stawiją się licznie reprezentacje z podkowiańskich szkół. Ci którzy do nas zawitają mają możliwość rozegrać partie gier planszowych, zwiedzić teatycznąwystawę