Medal Honorowego Obywatela Gminy Brwinów dla Pana Profesora Mariana Pokropka (post mortem)

Wczoraj w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowego medalu Honorowego Obywatela Gminy Brwinów Miasto Panu Profesorowi Marianowi Pokropkowi (post mortem). Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy „Wizerunki Matki Boskiej w sztuce ludowej” oraz występ Ryszarda Borowskiego i Rafała Grząski.

Prof. dr hab. Marian Pokropek był wybitnym specjalistą od kultury materialnej i sztuki ludowej. Wiele lat jako etnograf, dokumentalista, muzealnik, pracownik Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW przyczyniał się do rozwoju polskiej etnografii. Był autorytetem naukowym w zakresie ludowej kultury materialnej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu ponad 65 lat działalności naukowej przygotował kilkaset publikacji poświęconych budownictwu drewnianemu, wiejskiemu rzemiosłu oraz twórczości ludowej. W 1978 roku wydał „Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce”. Był jurorem konkursów sztuki ludowej, autorem niezliczonych wystaw, niestrudzonym kolekcjonerem, twórcą i gospodarzem-kustoszem Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej wielokrotnie odznaczony: „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga (1993). Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2022). W ubiegłym roku mieliśmy zaszczyt dwukrotnie odwiedzić i wysłuchać wykładu profesora w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Informujemy również, że Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach wznawia swoją działalność. Zachęcamy do wizyt po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem 22 758-55-61 Ze względu na różne obowiązki właścicieli zwiedzanie jest możliwe tylko po indywidualnych, wcześniejszych ustaleniach pod wyżej wymienionym numerem telefonu.